Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yönetim Kurulu başkanı Sezer Nilgün Aydın “Çanakkale Zaferi; emperyalist güçlerin, ülkemizin bulunduğu coğrafya üzerindeki, paylaşım projelerini bozguna uğratan bir büyük destandır” dedi.
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Sezer Nilgün Aydın Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bundan 108 yıl önce Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde Çanakkale’yi “Geçilmez” kılan Türk Ulusu, emperyalizme karşı büyük onurlu direnişi ile dünya tarihinde yerini almıştır. Çanakkale Zaferi; emperyalist güçlerin, ülkemizin bulunduğu coğrafya üzerindeki, paylaşım projelerini bozguna uğratan bir büyük destandır.
Çanakkale Zaferi; emperyalist güçlerin tüm planlarının bozulduğu, dünyaya, Anadolu topraklarında kurulacak bağımsız bir ülkenin, küllerinden yeniden doğacak bir ulusun, büyük bir devrimin işaret fişeğidir…
Çanakkale Zaferi; millet olma yolundaki en büyük adımdır. Ulus Devlet anlayışının temelidir. Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü dünya tarihine kazandıran, emperyalizmin dünyada karşılaştığı en büyük direnişin adıdır.
Bir ulusun dönmeyi hiç düşünmeden bağımsızlığa yürüyüşünün destanı, yepyeni bir devletin, Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin ön sözüdür Çanakkale…
108 yıl önce Çanakkale’den yükselen Tam Bağımsızlık utkusu; Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde kurulan Ulus Devlet, Demokratik Laik Türkiye Cumhuriyeti ile taçlanmıştır.
Çanakkale Zaferi; “Çanakkale Ruhu” nun oluşumu ve yükselişidir.
“Çanakkale Ruhu”; Büyük Atatürk’ün Conkbayırı’nda cephanesi biten Mehmetçiklere, “süngü tak” emrini verdikten sonra; “ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum.” sözleriyle vücut bulan antiemperyalist duruştur.
“Çanakkale Ruhu”; ulus-millet olma sürecinin başlangıcıdır. Yurttaş kavramını; hukukun üstünlüğünü ve demokratik hakları yaşamımıza taşıyan tarihi bir atılımın işaret fişeğidir.
“Çanakkale Ruhu”; emperyalizmi yenilgiye uğratan Büyük Türk Devrimi’nin ışığıdır, doğuşudur.
“Çanakkale Ruhu”; Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürkçü Düşünce Sistemi’dir. Türkiye’dir.
“Çanakkale Ruhu”; Mustafa Kemal ATATÜRK gibi düşünmek, Atatürk gibi hareket etmek demektir. Bir milli bilinçtir. Ulusal bir kimliktir. Öz, yerli ve milli bir zihniyettir.
Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetimi ve Üyeleriyle bir ve bütün olarak; “Çanakkale Ruhu” nun sahibidir. Toplumun her kesimine bu bilinci aktaracak ve toplumsal uyanışın önünü açacaktır.
Tek Liderimiz, Tek Rehberimiz ve Tek Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü tükenmeyecek bir bağlılıkla, saygı ve özlemle bir kez daha anıyoruz. 108 yıl önce Çanakkale’de olduğu gibi, bu vatan uğruna şehit olan tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.”