Jimale, saldırısını savundu ve “sopa silahtan iyidir” dedi:

“Sarhoş oldukları için bazıları bize saldırmaya çalıştı ve biz de onları kırbaçladık.

“Yaptıkları ahlaki açıdan kabul edilemez, kimse de buna tolerans gösteremez.”

Belediye başkanını eleştiren, Mogadişu’dan sosyal haklar aktivisti Muna Hassan ise BBC’ye yaptığı açıklamada “Jimale konuyu yetkili kurumlara iletmek yerine meseleyi kendi ele aldı. Oysa bir insan bir suç işliyorsa bununla yargı ilgilenmeli” dedi.

Öte yandan Madele’yi destekleyenler de var. Mogadişu’da yaşayan Mohamed Noor, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Jimale’nin, aynı durumda bir ebeveynin yapacağı gibi davrandığını söyledi ve “Bu tür bir disiplin, cezaevine göndermekten iyidir” dedi.

Kentte yapılan denetimlerde uyuşturucu bulunan mekanlar kapatılıyor.

Bu şekilde mekanı kapatılan işletmeci Manar Ma’lim ise, yetkililerin bu yöntemle kârlı mekanlara el koyduğunu, bunun için mekana uyuşturucu yerleştirdiklerini anlatıyor.

Gençler arasında dokuz yıldır popüler olan mekanının kapatılması nedeniyle öfkeli olan Ma’lim, bu nedenle ülkeyi terk etmeyi düşünüyor.

Yetkililer son dönemde denetimlerini sıkılaştırsa da, ülkede çok popüler olan uyuşturucu etkili gat yaprağına karşı mücadele edilmiyor.

Bazı Somalililer bu yaprağı çiğnemenin uzun vadede depresyon ve duygu durumunda bozulmalar gibi yan etkiler nedeniyle ailelerin dağılmasına yol açtığını savunuyor.