Dilovası Belediyesi ve Kayseri Metal Center(KMC) Group iş birliğiyle projesi tamamlanan, Ahmet Eren ve Huriye Eren Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Çocuk Evleri Yerleşkesi'nin temel atma töreni vatandaşların yoğun katılımıyla bugün saat 12.00’de gerçekleştirildi. Törene AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, AK Parti Kocaeli Eski Teşkilat Başkanı Osman Akbulut, KMC Group Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Eren, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Ziya Eren, “Yaşlı ile çocuğun bir araya gelebilmesi Kanada’da uygulanmış bir proje biz Türkiye'de bunu uyguluyoruz Türkiye buna layık. Gittim Hamza başkana ne dersin dedik. Biz bu hizmetleri yapacak insanları çok arıyoruz. Anında ağzımızdan çıkan lafı gerçekleştirmek üzere muhteşem bir yer tahsis etti. Biz de bu güzel eseri kazandırıp, açılışını yapmak istiyoruz. Çok alışık değiliz böyle törenlere şuana kadar yaptığımız hiç bir tesiste ne temel attık, ne açılış yaptık. Protokolü ayrı bir tören, temel atması başka bir tören. Umuyorum açılışımızda bambaşka olur inşallah. Buna vesile olan Hamza Şayir’e teşekkür ediyorum. Biz bu eserleri yaparken çalışma arkadaşlarımın emeği. Yola çıkarken dediğimiz gibi başarımız ekibin başarısıdır” açıklamalarında bulundu.

“Biz yola çıkarken halka hizmet, hakka hizmet dedik”

Ardından konuşan Başkan Şayir hizmetlerine devam edeceklerini belirterek, “Bu çalışma bir ekip çalışmasıdır. Toplama baktığınız zaman projesi biten başlayan ve ihaleye çıkanlara beraber iki milyar 650 milyon TL’ye yakın katma değer oluşturuluyor. Bölgeye gelin, yaptırım yapın.  Baktığınızda 15 bin konutun temeli atılıyor. Hastaneden bu tarafa doğru gelen yolda 70 milyon lira değerinde viyadük yapılıyor. Ayrıca hastanemizi de  C sınıfına yükselttik. Yanı başımıza 70 milyon TL değerinde millet bahçesi yapılıyor. Yarı olimpik havuzumuz bitti. Her alanda çocuklarımıza hizmet veriyor. Büyük stadyumumuzu yeniledik. Kapalı spor tesisi yaptık. Tavşancıl’da yüzme havuzu yapım çalışmaları devam ediyor. Kayapınar tarafında mesire alanı devam ediyor. Özellikle eğitim alanında çok büyük çalışmalar yaptık beş tane anaokulu yapıldı. Kız meslek lisesi yapıldı. Okullarda öğrenciler için her türlü ihtiyacı temin etmeye çalışıyoruz, edeceğiz. Eğitime destek verildiğinde nasıl başarıya gidileceğini gördük. Türkiye birinciliği birçok alanda dünya 3.’lüğü gibi başarılar elde ettik. O kadar çok iş yaptık ki bu kadar kısa sürede. Biz yola çıkarken halka hizmet, hakka hizmet dedik. Kimseyi ötekileştirmedik. Burada tüm arkadaşlarımız Dilovası’na hizmet etmek için çalışıyor. Çocuklarımız okullarında eşit olsun diye kırtasiye yardımı yapıyoruz. İhtiyacı olsun olmasın. Bundan dolayı tüm ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerimize tablet dağıttık. Pandemi döneminde can suyu oldu. Onu bir oyun objesi olarak görmesinler diye Dilovası Akademisi adı altında kartlar verdik dershaneyi ayaklarına getirdik. Elhamdülillah bu yardımların da meyvesini alıyoruz. Tüm çocuklarımızın manevi yönlerini geliştirmek için çabalıyoruz. Fiziksel gelişime öncelik verdiğimiz kadar manevi olarak da güvenleri pekişsin istiyoruz. Ayrıca çocuklarımızın, vatandaşlarımız için ilçemizde 4 tane yüzme havuzu yaptık. Çoğu ilçede bir tane bile yok. İnşallah her mahallemize de portatifte olsa havuzlar yapacağız. Bu açılış bizi gerçekten onurlandırdı. Herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Yapılan hizmet ne kadar kıymetli, ne kadar takdire şayan”

 Ardından kürsüye çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak yapılan hizmetleri takdirle takip ettiklerini belirterek, “Her ilçemizde çok sayıda hizmetleri hayata geçiriyoruz ben de yakıp ediyorum. Toplu açılışlar yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan teşrif ettiler. Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 77 eserin açılışı oldu. Hepsini toplu açmıştık. Ancak baktığınızda burada muhtemelen 3. Bir tören daha gerçekleştireceğiz. Bir güzel müessesenin temel atma töreninin yapılması çok güzel. Birçok insan bu hayır sahiplerine dua edecek. Dünyada ekonomik sıkıntıların olduğu özellikle enerji krizinin ve gıdayla alakalı sorunların yaşandığı dönemde, ülkemiz dördüncü sismik arama gemisiyle sefere çıktı. Güzel haberlerle de dönecek inşallah. Uluslararası diplomasiyi en iyi kullanan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Gıda krizi İstanbul’da çözüldü. Özellik bölgemizde, sanayimiz üretimlerine devam ediyor. İhracat, istihdam artıyor, işletmelerimiz büyüyor. Görenler yapılan hizmeti görüyor. Bakamayanlar görmüyor. Bakmaya devam ederlerse görecekler. Bir gazeteci neyin açılışını yapmışlar demiş. Anlamadığın için bilmiyorsun anladığında göreceksin. Burası Dilovası’nın en havadar yeri yaşlı insanlarımıza ve özelliklerde özel durumda olan çocuklarımıza yapılan hizmet ne kadar kıymetli ne kadar takdire şayan. Yalnız kalmış yaşlı amcalar teyzeler ve kaderin cilvesine kurban olmuş çocuklarla beraber yaşayacaklar. Hamza Şayir sağ ol. Allah razı olsun” dedi.

“Bizim derdimiz, sevdamız, davamız millettir”

AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, konuşmasında Dilovası’nda son 13 yılda büyük yol kat edildiğini söyleyerek yaptığı konuşmada  “Katılan herkesi selamlıyorum. İçinde bulunduğumuz alan benim dönemimde 2/B arazisiydi. Bu yerin çevre koruma birimine verilerek istifade edilmesi için adımlar atılmıştı. Hemen yan tarafta 50 bin insanın yaşayacağı 15 bin konut yapılacak. Burada tam anlamını bulmuş bir hizmet yapılacak. Yaşlı bakım ve çocuk bakım evi yapılacak. Biz 13 yıldır yerelde bu ilçeye hizmetler yapıyoruz. Göreve gelmeden önce Dilovası altyapısı en kötü ilçeydi. Kaymakamlık binası yoktu. Eğitim alanında en kötü kalmış ilçeydi. Bu şehirde geçmişte kim hizmet ettiyse onların ellerini öpüyorum ancak Dilovası’nın fotoğrafı buydu. Hamza Şayir klasik bir belediye başkanı değil, Ankara'ya geldiğinde, hizmet isterken nasıl davrandığını görüyorum. Biz halkımızı seviyoruz bizim derdimiz, sevdamız, davamız millettir. Bugün Dilovası yaşam kalitesi olarak Kocaeli’nin en iyi ilçesi. Alt yapı ve üst yapıda da öyle. Sosyal donatı alanları, kültür kapalı salonları, yüzme havuzları, bizden önce yoktu. Kocaeli'de en yoğun ilçelerin başında Dilovası geliyor. Başkanım söz verdi ben de onun sözünün altına imzamı atıyorum. Her mahalleye yüzme havuzu yapacağım dediyse yapacaktır. Böylesi tesislere ihtiyacımız vardı. Daha çok misafirlerimize hizmet edeceğiz. Büyüklerimize hizmet edeceğiz. Çocuklarla yaşlıların beraber olması muhteşem bir fikir. İnşaat bir yılda bitecek inşallah.  Açılışa da inşallah devlet erkanından büyüklerimizi davet edeceğiz. Şuan da bu ilçede Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımların miktarı 200 milyon TL, şuan da Dilovası’nın yaptığı yatırımlar yaklaşık 100 milyon TL. Bu yatırımlar önemli ve ömürlük yatırımlardır” diyerek sözlerini noktaladı. Protokol üyelerinin butona basmasıyla Ahmet Eren ve Huriye Eren Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Çocuk Evleri yerleşkesinin temeli atıldı.