***Ulusal, bölgesel, yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından oluşan 722 üyesiyle Türkiye’nin ilk ve tek yayıncı meslek birliği RATEM kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarının altını çizdi.

*** Radyo ve yerel TV’lerin binlerce çalışanı sorunlar çözülemediği taktirde işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Evimizin neşesi radyolar susacak, yerel TV’ler bölgesel yayın yapamayacaklar. Bilgi ve teknoloji çağında Türkiye dijital alanda adeta karanlığa bürünecek.

 


Türkiye genelinde yayın yapan yerel TV’ler ve Radyolar artan maliyetler karşısında kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalınca Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) sesini duyurmak ve sorunlarını gündeme taşımak amacıyla kampanya başlattı.

RATEM Türkiye genelinde çok sayıda radyo ve televizyonla kampanya başlatırken, ekranların kararmaması, radyoların susmaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkati çekmeye çalışıyor.

ÖNLEM ALINMAZSA KAPANIRIZ!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan RATEM Yönetim Kurulu Başkanı M. Aydın Şerbetçioğlu, “Ulusal, bölgesel, yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından oluşan 722 üyesiyle Türkiye’nin ve tek yayıncı meslek birliği RATEM olarak, radyo ve televizyonlarımızın sıkıntılarının çözümü ile ilgili yıllardır uğraş verdiğimiz, bakanlıklar nezdinde dile getirdiğimiz; ödenemez hale gelen telif bedelleri, yüksek enerji bedelleri, döviz bazlı TÜRKSAT ödemeleri, Çamlıca Kulesi yüksek kira bedellerinin makul seviyelere indirilmesi veya bu yüksek bedelleri ödeyebilmemiz için kamu spotlarının bir bedel karşılığında yayınlanmasını istiyoruz.

BİZE YİNE PAY AYIRMADILAR!

 Resmi ilanların radyo ve televizyonlarımıza da verilmesi. Kamu şirket ve bankalarının reklam bütçelerinden yerel/bölgesel radyo ve televizyonlarımıza da pay ayrılması.  Belediye bütçelerinde bulundukları il-ilçelerdeki yerel –bölgesel radyo ve televizyon kuruluşlarına pay ayrılması taleplerimizin karşılanmasını istedik. Yönetim kurulu olarak 2022 yılı haziran ayında TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda radyo ve televizyonların resmi ilanları alabilmesi için yaptığımız yoğun çalışmalara rağmen basın kanununda yine yer alamadık. Akabinde yaptığımız görüşmelerden de sonuç alamayınca; sesimizi daha geniş kitlelerin duymasını sağlamak, hem izleyici ve dinleyicilerimizin desteğini alabilmek hem de Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurabilmek için tüm üyelerimizle birlikte “Bu sesi duyun!” kampanyasını başlattık. Çünkü bu köklü sorunlarımız çözülmezse, izleyeceğiniz bir yerel televizyon, dinleyeceğiniz bir yerel radyo kalmayacak. Ekranlar kararacak, radyolar susacak” şeklinde konuştu.

YAYINCILAR AYAĞA KALKTI

RATEM’in açıklamasının ardından Türkiye genelinde çok sayıda radyo ve yerel televizyon kampanyaya dahil olarak sorunlarını gündeme taşımaya başladı. Yerel Gazeteler de RATEM’in bu haklı talebine destek veriyor, kampanyaya ilgi gösteriyorlar. RATEM tarafından başlatılan bu çalışmanın kısa sürede Türkiye’nin her noktasından destek bulması sorunların giderilmesi için adımlar atılması bekleniyor.

_______

NELER TALEP EDİYORLAR?

Radyo ve televizyonlarımızın sıkıntılarının çözümü ile ilgili yıllardır uğraş verdiğimiz, Bakanlıklar nezdinde dile getirdiğimiz;

1-Ödenemez hale gelen telif bedelleri

2-Yüksek enerji bedelleri

3-Döviz bazlı TÜRKSAT ödemeleri

4-Çamlıca Kulesi yüksek kira bedellerinin makul seviyelere indirilmesi veya bu yüksek bedelleri ödeyebilmemiz için,

*Kamu spotlarının bir bedel karşılığında yayınlanması,

*Resmi ilanların radyo ve televizyonlarımıza da verilmesi,

*Kamu şirket ve bankalarının reklam bütçelerinden yerel/bölgesel radyo ve televizyonlarımıza da pay ayrılması,

*Belediye bütçelerinde bulundukları il/ilçelerdeki yerel/bölgesel radyo ve televizyon kuruluşlarına pay ayrılması taleplerimizin karşılanması.

_______

KAMPANYA’YA NASIL DESTEK OLACAKSINIZ?

RATEM Yönetim Kurulu olarak 2022 yılı haziran ayında TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda radyo ve televizyonların resmi ilanları alabilmesi için yaptığımız yoğun çalışmalara rağmen Basın Kanunu’nda yine yer alamadı.

Akabinde yaptığımız görüşmelerde de sonuç alamayınca, Yönetim

Birlikte yerel/bölgesel radyo ve televizyonlarımızın GÜCÜNÜ gösterebileceğimiz bu algı çalışmasında hem kurumsal hem de kişisel paylaşımların taleplerimizin karşılanmasına büyük fayda sağlayacağını düşünüyoruz.

Yayına geçen üyelerimizin, yayınladıkları çalışmalarla ilgili ratem@ratem.org adresine mail ve/veya Whatsapp gruplarımıza mesaj göndererek bilgi vermelerini önemle rica ediyoruz.