Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon yüzde 61,14 olurken, bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enflasyonu yüzde 142.63'e ulaştığını duyurdu. Ekonomik krizin etkileri sürerken maaş zamları yurttaşlar için yetersiz kaldı. Emekli bayram ikramiyelerinde ve asgari ücrete beklenen zam gelmezken kira artış oranları da vatandaşların korkulu rüyası oldu.

KİRA ZAMMI NASIL HESAPLANIR?

Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın akabinde açıklanan 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi  (TÜFE) ortalaması ile hesaplanıyor. Ev sahipleri, kiracılarına bu oranın üzerinde artış yapamaz. Bu nedenle, her ay açıklanan enflasyon oranının ardından yapılacak kira artış oranı TÜFE'ye göre belirleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon rakamları son olarak 3 Mart 2022 tarihinde açıklanmıştı. TÜİK verilerine göre, Şubat ayında, 12 aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında yüzde 25,98 artış gerçekleşti. Bu açıklamaya göre de, Mart ayında mal sahiplerinin kiracısına yasal olarak en fazla yüzde 25,98 oranında zam yapabileceği belirlenmiş oldu. Yarın Nisan ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla kira artış oranı yeniden hesaplanacak. Ancak yarın açıklanacak verilerin Mart ayının da üstüne çıkması bekleniyor.

ESKİ KİRACILAR İÇİN YÜKSEK ZAMLAR YOLDA


Sözcü'den Gamze Bal'ın haberine göre; Kira artış oranları yıllık TÜFE ortalamasına göre belirlendiği için, eski kiracılar şimdiye kadar kira bedellerinin geldiği uçuk seviyeden görece daha az etkilenmişti. BETAM verilerine göre, yeni kiracılar için kira artış oranı mart ayında yıllık yüzde 123,5’i bulurken, TÜİK’in TÜFE ortalamasına göre kira artış oranı martta yüzde 29,88’de kalmıştı. Bundan sonra enflasyon düşse de artsa da, eski kiracıların da yüksek kira bedellerine maruz kalmaları bekleniyor. Bunun da, son dönemde evini daha yüksek bedellerden kiraya vermek isteyen ev sahibiyle mahkemelik olan kiracıların mağduriyetini daha da artıracağı belirtildi.

"KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE 60’I AŞACAK"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2022 Mart’ta yıllık yüzde 61,14 olmuş; ancak kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalamasına göre belirlendiği için, nisan ayında kiralara yapılacak zam oranı yüzde 29,88’de kalmıştı. TÜFE’nin nisan ayında yeni bir rekor kırarak yüzde 68’e kadar çıkması, kira artış oranın da ilerleyen aylarda yüzde 50’ye yaklaşması bekleniyor.